Opis trasy
Rzeka Wda
Wda, zwaną także Czarną Wodą, rzeka licząca 210 km długości i 2325 km2 dorzecza, bierze początek na Równinie Charzykowskiej, wypływając z jeziora Krążno w pobliżu wsi Osłowa – Dąbrowa koło Bytowa, na pn. zach. od Jeziora Wieckiego, na wysokości 160 m n.p.m. Nazwa jej wywodzi się prawdopodobnie od prasłowiańskiego słowa oznaczającą rzekę wijącą się.
Wda należy do piękniejszych rzek nizinnych w Polsce. W górnym biegu przepływa przez wiele jezior, w tym między innymi przez kompleks pięciu jezior zwanych przez Kaszubów Wielką Wodą. Są to jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. Następnie zaś przecina wspaniały kompleks leśny Borów Tucholskich. Dolny bieg, na terenie Wysoczczyzny Świeckiej, urozmaicają z kolei jeziora zaporowe Żur, Grudek i Kozłowo. Na obszarze utworzono dwa parki krajobrazowe: Wdzydzki (1983 r.) i Wdecki (1993 r).
Atrakcją rzeki są licznie występujące bobry, oraz rezerwat leśny „Krzywe Koło”. Istnieje mozliwość biwaku w wielu miejscowościach na dobrze zagospodarowanych i utrzymanych polach biwakowych. Rzeka ma bardzo zmienny charakter. Raz jest kamienistym potokiem, to znów rwącym strumieniem, by za chwilę zmienić się w rozlewiska lub leniwie płynącą rzekę. W całym swoim biegu Wda pięknie meandruje tworząc liczne, malownicze zakola i często zmieniając kierunek. Jej brzegi są przeważnie zalesione, wysokie a miejscami urwiste. Nim wpadnie do Wisły koło Świecia, Wda tworzy szereg pięknych przełomów.
Szlak wodny Wdy jest stosunkowo łatwy, lecz miejscami uciążliwy ze wzglądu na przeszkody wymagające przenoszenia kajaków, szczególnie w górnym i dolnym biegu. W sumie 14 przenosek, z czego kłopotliwe (Gródek Świecie, Jeziorna). Za jeziorem Wdzydze, do Wdy odchodzi liczący 30 km kanał, którym wśród łąk i lasów, wiedzie malowniczy szlak. Przebiegając prawie równolegle do Wdy, posiada z nią kilka połączeń. Rzeka posiada liczne dopływy, które same w sobie są atrakcyjnymi szlakami kajakowymi.
Wda nadaje się do spływów na całej swojej długości. Całą trasę można pokonać w ciągu 10 dni. Wg międzynarodowej klasyfikacji trudności Wdę zalicza się do klasy CL I (spływ łatwy: małe regularne fale, mielizny, łatwe zakręty).
Rzeka Wierzyca
Rzeka Brda